Víza
Letecké spojení na Floridu
Časový posun
Státní svátky v USA
Důležitá telefonní čísla
Řidičský průkaz
Pojištění
Měna
Měrné jednotky
Místní zvyky a odlišnosti
Víza
Česká republika patří mezi země zařazené do bezvízového programu Spojených států amerických. Ten se vztahuje na krátkodobé turistické a obchodní cesty do 90 dnů pobytu. V ostatních případech je potřeba si vízum do Spojených států opatřit.
Při cestě do USA musí každý cestující včetně nezletilých dětí vyplnit registrační formulář ESTA (doporučuje se vyplňovat minimálně 72 hodin před cestou) a vlastnit platný pas se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji (e-pas). V případě, že jej nevlastníte, je možné si o jeho vystavení zažádat na příslušném pasovém oddělení.
Po registraci v systému ESTA je vystaven předběžný souhlas s cestou, který má platnost dva roky nebo do změny některého údaje na straně žadatele (např. změna jména, vydání nového pasu, změna odpovědi na některou z otázek). Souhlas lze využít i k opakovaným cestám po celou dobu jeho platnosti.
Po dokončení registrace je vhodné si vytisknout číslo souhlasu vygenerované systémem ESTA a tímto dokladem se prokazovat v průběhu odbavení. Letečtí přepravci jsou na letech do USA oprávněni vyloučit z přepravy osoby, které platným souhlasem ESTA nedisponují.
Registrace do systému ESTA je zpoplatněna částkou 14 USD. Ta se hradí kreditní kartou v průběhu registrace. Poplatek 14 USD je tvořen ze dvou částí: 4 USD jsou náklady na zpracování, které hradí všichni žadatelé. Dalších 10 USD se odečte pouze úspěšným žadatelům jako poplatek daný Zákonem na podporu cestovního ruchu.
V případě, že je výsledek registrace v systému ESTA negativní, je potřeba zažádat o vízum velvyslanectví nebo konzulární úřad USA. Podrobnější oficiální informace o podmínkách pro získání víza jsou dostupné na těchto stránkách.
Doporučení: před cestou si pořiďte kopie všech dokladů, které mějte uložené odděleně. V případě ztráty nebo zcizení dokladů je potřeba tuto skutečnost bezodkladně ohlásit na policii a uschovat si záznam o ztrátě či krádeži. Náhradní cestovní doklad vystaví velvyslanectví nebo konzulát ČR.
Užitečné odkazy:
Letecké spojení na Floridu
Cesta z Prahy do Miami trvá přibližně 12 až 14 hodin. Z Letiště Václava Havla momentálně žádný přímý spoj na Floridu nelétá, ale vzhledem k bohaté nabídce letů to není zásadní problém a z Prahy se je možné se do Miami dostat s jedním přestupem. Případně lze zvolit odlet z např. Mnichova, Berlína nebo Vídně.
Podle cílové destinace lze případně letět kromě Miami také do Orlanda, Tampy, Jacksonville, Fort Myers nebo Fort Lauderdale.
Časový posun
Florida spadá do východního časového pásma, kde je o šest hodin méně než v Praze.
Státní svátky v USA
01. leden: New Year´s Day
třetí pondělí v lednu: Martin Luther King, Jr.´s Day
třetí pondělí v únoru: Presidents´ Day
poslední pondělí v květnu: Memorial Day
04. červenec: Independence Day
první pondělí v září: Labor Day
druhé pondělí v říjnu: Columbus Day
11. listopad: Veteran´s Day
čtvrtý čtvrtek v listopadu: Thanksgiving Day
25. prosinec: Christmas Day
Důležitá telefonní čísla
Policie, záchranná služba, hasiči: 911 (na celém území USA)
Ve Spojených státech se při vytáčení telefonního čísla nejprve volí 1, poté směrové číslo oblasti (většinou se uvádí v závorce) a následně samotné sedmimístné telefonní číslo.
Pokud telefonujete z USA do zahraničí, nejprve se volí 011 a poté číselný kód zvolené země (v případě České republiky tedy 420) a následně telefonní číslo účastníka. Pro použití telefonního automatu můžete kromě mincí využít předplacené telefonní karty.
Řidičský průkaz
Cizinci musí pro řízení motorových vozidel v USA disponovat mezinárodním řidičským průkazem (MŘP) vydaným dle Ženevské úmluvy z roku 1949, o silniční dopravě. V USA je akceptován pouze MŘP vydávaný dle Ženevské úmluvy z roku 1949, nikoli v Evropě obvyklejší MŘP vydávaný dle Vídeňské úmluvy z roku 1968. Platnost MŘP je 12 měsíců. V případě dlouhodobého pobytu je potřeba zažádat o vystavení amerického řidičského průkazu.
Pojištění
Pojištění sice pro pobyt v USA není povinné, rozhodně se ale doporučuje jej uzavřít. Lze tak předejít případným komplikacím, pokud byste museli vyhledat lékařské ošetření v případě nehody, úrazu apod.
Měna
Oficiální měnou v USA je americký dolar ($), který se dělí na 100 centů. Můžete se setkat s mincemi v hodnotě 1, 5, 10, 25 a 50 centů a s mincí v hodnotě jednoho dolaru. Bankovky jsou v hodnotě 1 dolar, 2 dolary, 5 dolarů, 10 dolarů, 20 dolarů, 50 dolarů a 100 dolarů.
Doporučuje se mít při sobě zásobu mincí v hodnotě 25 centů (tzv. “čtvrťáků”), kterými se dá zaplatit u telefonních automatů, automatech na občerstvení, při parkování apod.
V USA je velmi rozšířené bezhotovostní placení. Není zde proto ani takové množství směnáren, na které jsme zvyklí od nás. Vlastnictví platební (debetní nebo kreditní) karty je pro pobyt v USA takřka nutností. Karta je často vyžadována např. při úhradě ubytování v hotelích, v autopůjčovnách apod. a to i v případech, kdy finální platba následně proběhne jiným způsobem.
Praktickým způsobem placení při krátkodobějších pobytech mohou být americké cestovní šeky. Vydávají je společnosti American Express a Visa a jsou přijímané ve většině obchodů. Výhodou je jejich obtížné zneužití v případě zcizení.
Aktuální kurz koruny vůči dolaru naleznete na stránkách České národní banky.
Měrné jednotky
Evropané si v USA musí zvyknout na odlišné měrné jednotky, ať už se jedná o teplotu, míry či váhy.
Teplota:
stupně Celsia = 0,55 x (stupně Fahrenheita – 32)
stupně Fahrenheita = 1,8 x (stupně Celsia + 32)
Délkové míry
1 inch (in) – palec = 2,54 cm
1 foot (ft) – stopa = 12 palců = 30,48 cm
1 yard (yd) = 3 stopy = 91,48 cm
1 mile (m) – míle = 1760 yardů = 1609 m
Objemové míry
1 pint (pinta) = 0,473 l
1 quarter (kvart) = 2 pinty = 0,946 l
1 gallon (galon) = 3,785 l
1 barrel (barel) = 42 galonů = 159,1 l
Hmotnost
1 dram (dr) = 1,722 g
1 ounce (oz) – unce = 16 dramů = 28,35 g
1 pound (lb) – libra = 16 uncí = 0.453 kg
1 ton (tuna) = 2000 liber = 907,18 kg
Místní zvyky a odlišnosti
Alkohol
Pití alkoholu je v USA legální až od 21 let, až na výjimky je zakázané jeho pití na veřejnosti. Míra benevolence je ve vztahu k alkoholu přísnější, než jak jsme zvyklí z Evropy.
Kouření
Amerika vytáhla do boje proti kouření. Nesmí se kouřit ve všech úředních budovách, autobusech, vlacích a letadlech. V restauracích obyčejně bývají pro kuřáky oddělené sekce. Nekuřácké jsou obvykle i fastfoodové řetězce. V některých městech je dokonce kouření zakázáno na všech veřejných místech.
Koupání
Nazí nebo bez horního dílu plavek se v USA můžete legálně koupat pouze na vyhrazených plážích. Plavky se vyžadují i u malých dětí. Je lepší se vyhnout i převlékání přímo na plážích, s výjimkou prostor k tomu určených.
Zouvání obuvi
V USA je normální se po příchodu na návštěvu nezouvat.
Spropitné v restauracích
Nechat odpovídající spropitné je považováno za součást bontonu. Očekávané je spropitné v hodnotě přibližně 15 % z celkové útraty, v případě spokojenosti až 20 %. Podobně spropitné očekávají i hoteloví poslíčkové nebo taxikáři.
Elektřina
V USA se v elektrické síti používá rozdílné napětí a frekvence než v Evropě. Elektrické spotřebiče, které nejsou upraveny pro parametry americké sítě tak nebudou fungovat bez použití redukce do zásuvky a adaptéru.